Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ľahkovážne návrhy zrušiť VUC (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

A čo okresy? Nepredstavujú práve tie akúsi paralelnu štruktúru, resp. ak je funkčný systém založený na okresoch, tak VÚC sú nadbytočné, alebo naopak.
Čo sa týka mini obcí, to je téma sama o sebe, čakát, že sa začnú sami spájať je naivne. Radšej budú upadat...
 
Hodnoť

správny postreh!

práve naopak. VÚC majú perspektívu za určitých podmienok. Teraz ako fungujú VUC je skôr o tom, že "spravujú fond" peňazí, ktoré sú najmä z príjmov dane z fyzických osôb ako dominantný príjem. V praxi to znamená, že prerozdeľujú balík peňazí a zabezpečujú určitý servis v danom regióne aj pre samosprávy. Porovnanie je že VÚC je "veľkoobchod" a jeho zákazníkmi je najmä "maloobchod". Pod maloobchodom si treba predstaviť samostatné IČO (rozpočtové a príspevkové organizácie) ako samosprávy, školy, kultúrne zariadenia, nemocnice, sociálne domovy a iné.
V praxi to znamená, že VÚC nie sú v priamom kontakte s užívateľmi služieb (koncoví zákazníci - občania, spolky, združenia, ...). To je aj dôvod, prečo občania nevidia priamy efekt činnosti VÚC, predsa len občania "cítia", že veci vybavujú u starostu alebo miestnom úrade, či na meste.
 
Hodnoť

Problemom

Problemom VUC je to, ze obcania ich stotoznuju s krajskym mestom. Pricom VUC by vobec nemal financovat ani riadit sktivity v krajskych mestach. Zial vidime, ako Kosicky VUC riesi dopravu v KE a neriesi dopravu v SNV, TV, KS, MI. Osratne kraje rovnako. Ludia pri volbach ocakavaju, ze co vsetko zupan vylepsi, avsak ako pisrm spajaju to s mestom: v Nitre maju predstavu, ze VUC vylepsi Nitru, v Trnave, ze vylepai Trnavu, v Ziline Zilinu. Potom sa necudujme nizkej ucasti: pretoze obcan z Cadce skutocne nevidi vysledky Zilinskej VUC, alebo obcan Lucenca a a Rimavskej Soboty nevidi zmysel Banskobystrickeho VUC.